5 najväčších klamstiev o tvorbe webstránok, ktoré by ste mali vedieť
Super User
Návštevy: 1427

Po pár prezretých stránkach som ostal zhrozený, ale neodradilo ma to a pozeral som si ich ďalej. Takmer na každej stránke som narazil na kopec marketingových hlášok, a rôznych výrokov, ktoré sú čistým klamstvom a zavádzaním klientov!

Skúsil som trocha zosumarizovať tieto výroky a napísať tento článok, ktorého cieľom je informovať neznalých a menej znalých ľudí o problematike tvorby web stránok z trochu iného uhla, zo strany zákazníka, z vašej strany!

KLAMSTVO Č. 1 "TVORÍME WEB STRÁNKY A ESHOPY, KTORÉ PREDÁVAJÚ!"

Dávnejšie k nám prišiel jeden klient s požiadavkou, že chce predávať svoje produkty cez internet, proste len tak to skúsiť, podobne ako jeho konkurencia, ktorej ozaj nebolo málo, že čo ak? Stanovil na svoj nový eshop ozaj nízky rozpočet, takže sme mu ponúkli, že mu prerobíme len dizajn na už nami hotovom riešení pre iného zákazníka. Po spustení eshopu klient urobil mesačný obrat 35 násobku jeho vstupnej ceny! Pritom, identický eshop u nás používajú viacerí klienti. Niektorým sa darí viac, iným menej a na tomto technickom riešení sme aj my prevádzkovali viacero vlastných eshopov. Uvediem náš príklad s predajom hodiniek. Cenovo sme boli ozaj najlacnejší na celom Slovensku, ale po troch mesiacoch sme usúdili, že to nemá pre nás zmysel.
Čiže ani web alebo eshop a jeho kvalita, alebo aj nízka cena produktov oproti konkurencii, nemusia mať priamy vplyv na úspešnosť predaja! Mohli by sme polemizovať čím to je, alebo nie je, ale myslím, že z tohto je úplne jasné, že kvalita stránky či eshopu dokopy nemusí riešiť nič! Ak by k úspechu stačilo spraviť dobrý eshop, už sám ich mám minimálne 50 (pri čom nemám ani jeden) a už roky nerobím web stránky :-)

 

KLAMSTVO Č. 2 "BEZ PERFEKTNÉHO DIZAJNU SI VÁS NIK NEVŠIMNE! MUSÍTE SA ODLÍŠIŤ!"

Chceš mať peknú stránku? Jasné, kto by nechcel. To chcem aj ja. Ale k úspechu v predaji produktov či služieb ti pekný dizajn webu nepomôže! Ak áno, tak len veľmi malou mierou. Ukážeme si to na príklade.

Prerábali sme jeden web, náš klient mal problém s predajom istého produktu, proste zákazníci postupom času prestali javiť o jeho produkt záujem, i keď bol produkt veľmi zaujímavý oproti konkurencii a aj v mnohom konkurenciu predčil. Tak šup šup, spravili sme nový pekný web a napísali bombastické texty. Hm... ale nič sa nezmenilo! Začali sme teda sledovať štatistiky návštevnosti a podrobnou analýzou a systémom pokus omyl, sme došli až k prekvapivému zisteniu, že problém bola jediná veta v úvode web stránky, kde sa písalo o cene produktu ako o výhode. I keď to aj výhoda naozaj bola, ale potenciálny zákazníci klienta to takto nevnímali. Ak toto zákazníka hneď v úvode odradilo, samozrejme, že zo stránky okamžite odišiel a náš suprovo napísaný text ostal neprečítaný, minul sa účinku! Hneď po úprave tejto vety vzrástol priemerný čas strávený užívateľmi na stránke takmer štvornásobne (užívatelia text začali konečne čítať) a začali chodiť aj kontaktné formuláre.

Tu je pekne vidieť, že ani pekný dizajn nemá v predaji na webe podstatné miesto. Takýchto prípadov viem uviesť nemalé množstvo. Každý z nás určite pozná minimálne jeden úspešný web, ktorý je ozaj dizajnovo otrasný a napriek tomu sa mu veľmi dobre darí :-)

 

KLAMSTVO Č. 3 "U NÁS MÁTE VŠETKY RIEŠENIA POD JEDNOU STRECHOU, FULL SERVICE!"

Tu platí jedna stará múdrosť: buď robím jednu vec a robím ju dobre, alebo robím všetko, ale nič poriadne!

Časy keď sa tvorca web stránky staral aj o SEO a propagáciu webu je už minulosť. Ak sa chce takýto človek patrične vzdelávať vo svojej branži, musí si vybrať jednu cestu. Podobne je to aj s firmami, ak jedna služba vynáša viac ako tá druhá, samozrejme sa to odrazí aj na kvalite menej výnosnej služby, do ktorej rozvoja sa investuje menej. Raz sa môjmu švagrovi pokazilo auto, odišiel mu alternátor. Keďže nemal dostatok financií na kúpu nového, hľadal iné možnosti. Keďže nie je Slovák a nevie jazyk, šiel som s ním túto situáciu riešiť. Rôznymi cestami a odporúčaniami sme sa dostali ku chlapíkovi v jednej garáži, ktorý opravoval takéto veci. Bol to príjemný starý pán, tak som s ním prehodil pár slov. Na otázku čo to on tu vlastne robí, vravel, že opravuje len štartéry a alternátory, že ak chce byť ozaj dobrý, nemôže robiť všetko! Na nedostatok práce sa samozrejme sťažovať nemohol, práve naopak! Funguje bez akejkoľvek reklamy a dokonca ani na garáži nemal žiadne označenie, či tabuľu. Jediným poznávacím signálom ako ho nájsť, bol akýsi komín na streche. Ináč vo vnútri mal neskutočné technické vybavenie. Vyzeralo to ozaj profesionálne!

Myslím, že trh to už začal chápať a už vznikajú firmy, ktoré robia len weby alebo len marketing. Kým sa rozhodnete pre svoju pravú firmu, ktorej zveríte svoj web, tak si tento krok dobre premyslite! Pokazenú web stránku nahradíte ešte vcelku rýchlo a nestojí to až tak veľa peňazí, ale ak sa seknete vo výbere marketingu, tak máte problém! Marketing sa stane pre vaše peniaze čiernou dierou a ani o tom nemusíte vedieť :-(

 

KLAMSTVO Č. 4 "OPTIMÁLNY POMER CENA / VÝKON!"

Mnoho poskytovateľov a tvorcov web stránok má túto vetu na svojich stránkach, ako keby si ju kopírovali jedny od druhých :-)

A musím povedať pravdu, že do dnes som veľmi nepochopil, o čom táto veta vo svojej podstate pojednáva. Zdá sa mi, že touto vetou chcú všetci povedať, že rovnaká práca u nás stojí menej, alebo zhruba tak isto, ako inde, alebo, že adekvátne odvedená práca má aj akú takú cenu. Ak prídem ku stánku s ovocím a kúpim si kilo jabĺk, tak viem že za tú cenu mám tých jabĺk jeden kilogram. Ak si kúpim web stránku, aký pracovný výkon som si vlastne kúpil? Rozmýšľam tak či onak, ale stále sa mi táto veta zdá ako prázdny marketingový ťah, ktorý akurát tak pekne vyznie na prvý pohľad či počutie!

Dajte si pozor na podobné prázdne vyhlásenia! PS: ak to niekto číta, kto by mi to vedel polopatisticky vysvetliť, pokojne mi napíšte, možno prehodnotím tento bod a vyhodím ho odtiaľto :-)

 

KLAMSTVO Č. 5 "INTERNETOVÝ MARKETING, REKLAMA, SEO A SOCIÁLNE SIETE. “MY SME NAJLEPŠÍ!”

Ozaj? Na toto je potreba dávať veľký pozor! Toto sú tie najlepšie nástroje na vyťahovanie peňazí od klientov!

Ak si nevieš odkontrolovať, čo a ako robí tvoj obchodný partner, tak si plne v jeho rukách, prípadne v rukách lenivého zamestnanca. Dobrému kamarátovi sa rozbehol biznis na internete do takej miery, že po čase trocha zlenivel a správu svojej reklamy vo vyhľadávaní Google zveril najlepšej firme akú našiel. Zakladateľ bol bývalým zamestnancom Google a na prvý pohľad to vyzeralo bezstarostne. Po troch mesiacoch, keď výkonnosť reklamy klesala až na neúnosnú mieru, prevzal správu reklamy späť do svojich rúk. Následne v aplikácii AdWords kamarát zistil, že firma robila posledný mesiac len kozmetické zásahy na jeho reklame. Jedno pozitívum som tam ale našiel, firma vrátila kamarátovi všetky zaplatené peniaze, toto sa na Slovensku len tak nevidí! Ak takáto firma má odvahu urobiť toto s človekom, ktorý sa tomu rozumie, tak čo táto firma spraví s tebou? Ináč tento kamarát v minulosti poskytoval svojim klientom správu reklamy, SEO a marketing. Otázka znie, robia to zámerne s vidinou zisku? Ozaj to nevedia robiť? A ak to vedia robiť tak dobre ako to všetci hovoria, koľko vlastných projektov takto marketingovo podporujú? Prirovnal by som to k obchodovaniu na burze. Raz mi volal jeden maklér z istej spoločnosti, že mi ponúka... no neskutočne výhodný obchod, kúpu akcií istej spoločnosti, že na tom zarobíme veľa veľa peňazí, že postačí vložiť pár tisíc euro. Keď som sa ho spýtal, že keď je to natoľko výhodný obchod, tak nech mi povie, že koľko vlastných peňazí tam vložil on sám. Toto si mal počuť... najprv bolo chvíľu ticho, no a potom samé výhovorky!

Aké je z toho východisko? Sám neviem :-). Ak ste to práve vy, čo poskytujete takéto služby a vaša práca vás baví a robíte to maximálne poctivo, ozvite sa mi. Ďakujem...

 

Čo je cieľom takýchto klamstiev?

  • Nachytať klienta podobne ako teleshopping v telke?
  • Alebo získať zákazníka za každú cenu?
  • Alebo títo ľudia nerozmýšľajú čo píšu na svoje weby?
  • Alebo tejto problematike vôbec nerozumejú?