Zmena Google indexovania nových stránok od 1. júla

Google oznámil, že všetky nové webové stránky “predtým neindexované v Google vyhľadávaní” budú od 1 júla 2019 indexované pomocou mobile-first indexing.

Pre staršie webové stránky, ktoré ešte nie sú indexované pomocou mobile-first indexing sa od 1. júla nič nemení. Google postupne tieto stránky preindexuje pomocou mobile-first indexing ako to robí doteraz.

Google uvádza, že: „mobile-first indexing bude v predvolené nastavenie pre všetky nové, doteraz neindexované webové stránky v Google vyhľadávaní od 1. júla 2019“

Iba nové webové stránky

Táto zmena sa dotkne iba nových webových stránok. Stránky, ktoré už sú preindexované na mobile-first indexing, budú aj naďalej indexované pomocou mobile-first indexing. Staršie stránky, ktoré nie sú upravené na zobrazenie pre mobilné zariadenia budú i naďalej indexované desktop-first indexing až do momentu, kedy budú upravené. To by sme ale odporúčali upraviť čo najskôr, preto že trend vyhľadávania cez mobilné zariadenia prudko rastie a tak môžete prísť o svojich zákazníkov/návštevníkov.

Ďalej Google uvádza, že: „V prípade starších webových stránok bude pokračovať v monitorovaní a vyhodnocovaní stránok pre ich pripravenosť na mobile-first indexing a bude ich informovať prostredníctvom Google Search Console po tom, čo budú stránky pripravené.”

Žiadne upozornenia pre nové webové stránky

Na rozdiel od starých webových stránok, ktoré dostanú upozornenia, keď sa zmení spôsob indexovania, Google nebude posielať upozornenia novým webovým stránkam, pretože to bude predvolené nastavenie. „Keďže predvolené nastavenie pre nové webové stránky bude mobile-first indexing, nemusíme posielať upozornenia.“ vyjadril sa Google.

Čo je to mobile-first indexing?

Mobile-first indexing je jednoducho spôsob, akým Google prehľadáva a indexuje váš web. Namiesto toho, aby si Google prezrel verziu vašej stránky pre desktop, Google si prezrie verziu stránky pre mobilné zariadenia. Jednoduchšie povedané, Google prehľadáva a indexuje vašu webovú stránku na základe toho, ako sa vykresľuje na mobilnom telefóne namiesto toho ako sa zobrazuje na stolnom počítači. Teraz je viac ako 50% webových stránok na Google indexovaných prostredníctvom mobile-first indexing.

Ďalšie rady

Google vás zvyčajne upozorní, keď sa na vašej stránke zmení indexovanie na mobile-first indexing a to priamo upozornením v Google Search Console. Skontrolujte si teda svoje správy v Google Search Console. Google tiež označí vašu stránku ako naposledy navštívenú smartphone Googlebot-om v nástroji na kontrolu URL adries.

Google tiež upozorňuje, že pri tejto zmene by ste mali venovať zvýšenú pozornosť na štruktúrované dáta a alt-texty obrázkov.

Prečo by ste mali zvýšiť pozornosť?

Ak spustíte novú webovú stránku, ktorá nefunguje dobre na mobilnom zariadení, potom môžete mať problémy s indexovaním a hodnotením v Google vyhľadávaní. Uistite sa, že ste si otestovali vašu webovú stránku a správne ste ju optimalizovali pre zobrazenie v mobilnom zariadení.

 

Zdroj : searchengineland.com, webmasters.googleblog.com

Návštevy: 1461