Čo treba na prevádzku webstránky?

Táto stránka vám poskytne všetky informácie, ktoré by vás zaujímali o prevádzkovaní webstránky. Je určená najmä pre laikov, teda nie odborníkov, preto Vám to podáme v "ľudskej reči".

 

 

Ak chcete prevádzkovať webovú stránku, potrebujete na to dve veci:

  • Doménu
  • Webhosting

Tieto dve nevyhnutnosti na prevádzkovanie stránky sa platia každoročne a zabezpečia, že vaša stránka sa bude nachádzať na internete a bude dostupná pre návštevníkov. Doména je názov stránky v tvare www.nieco.sk a za jej prevádzkovanie sa platí ročný poplatok, ktorý je vysoký v závislosti od typu domény (.sk, .cz, .com atď). Hosting je služba, ktorú poskytujú hostingové spoločnosti. Tie zabezpečia, že súbory vašej stránky sa nachádzajú vo vždy prístupných datacentrách a dátovo komunikujú s každým návštevníkom vašej stránky. Od hostingu závisí, ako bude vaša stránka (ne)fungovať, preto je správny výber hostingu veľmi dôležitý.

V podstate rozlišujeme 2 druhy webhostingov:

  • Klasický "jednostránkový" webhosting
  • Multihosting - pokiaľ plánujete viac stránok

 

Aké medzi nimi rozdiely?

Klasický "jednostránkový" webhosting

Pokiaľ plánujete hostovať jednu prezentáciu a k nej priradiť zopár e-mailových adries a nieste extrémne náročný na systémové požiadavky servera, je toto voľba pre Vás. Pri tomto type hostingu môžte hostovať Vašu doménu v tvare www.vasadomena.sk a zároveň si môžte vytvoriť aj niekoľko subdomén, kde môžte hostovať sekundárne projekty - napríklad e-skop. Pokiaľ Vám môžem odporučiť, vyberajte si webhosting tak, aby Vám umožňoval priradiť k Vášmu účtu aj MySQL databázy (čím viac, tým lepšie - optimálne 2 databázy)

Multihosting - pokiaľ plánujete viac stránok 

Pokiaľ máte viacero webov, určite by ste mali uvažovať o využití multihostingu. Multihosting znamená, že pod jedným hostingovým účtom môžete mať registrovaných viac domén. Výhoda multihostingu je v tom, že ak máte napríklad 3 weby a za hosting ku každému z nich platíte napr. 1€ mesačne (a ich webový priestor nevyužívate naplno), na tieto 3 weby môžete mať jeden multihosting, za ktorý budete platiť napr. 2€.

Nejde len o finančnú výhodu, lebo máte všetko prehľadne pod jedným účtom a nemusíte sa starať o 3 osobitné hostingy.

Pri neobmedzenom multihostingu je to ešte omnoho výhodnejšie. Predstavte si, že máte 10 webov, od menších až po priemerne veľké. Ak by ste ku každému platili hosting napr. 1 euro, zaplatíte mesačne 10€. Ak však použijete multihosting, zaplatíte len napr. 3€. Finančná úspora bude teda až 84 eur ročne! Nehovoriac o tom, že všetko je na jednom mieste a pod jedným účtom.
Plus, prebytočný webový priestor jednoduchšej stránky može využiť druhá, náročnejšia stránka. To, za čo platíte, teda využívate omnoho efektívnejšie.

Multihosting je asi najvýhodnejší pre vlastníkov veľkého množstva domén, na ktorých nič nie je. Zároveň tam však chcú mať nejakú informáciu (o vlastníkovi, alebo že je na predaj a podobne). Za minimálne prostriedky je možné mať ku stovkám domén hosting. Nebyť multihostingu je toto možné len nákupom vlastného servera.

 

Doporučenie na záver...

S webhostingom, je to ako s podvozkom auta, čím je v "lepšom stave", tým viac od neho dostanete.

Návštevy: 1442