Príbeh typického neúspešného slovenského obchodu, alebo vlastný e-shop, áno či nie?

Je doba konzumná a tomuto sa prispôsobuje aj trh z "klikacími e-shopmi", ktoré sú už zopár rokov na trhu s väčšími, alebo menšími úspechmi. Fungujú teoreticky na jednoduchom princípe, teda PRO zákazníckom prístupe.

 

Nechcem týmto článkom ísť nejakým spôsobom proti tzv. "klikacím riešeniam e-shopov", s ktorými sa našom trhu, ale aj u susedov za posledné roky roztrhlo pomyselné vrece. Chápem, že do určitej miery je to výhodné a za určitých podmienok zaujímavé riešenie, ale ako všade platí, tak každá minca má dve strany. Uveďme si to na jednom "pomyselnom" príbehu, ktorý je viac menej v našich končinách veľmi reálny.

Potencionálny zakladateľ a budúci "biznismen" chodí do práce, ale počul, že jeho známemu, majiteľovi e-sopu sa darí a preto rozmýšľa, že by to skúsil aj on. Ide na internet kde poväčšine neúspešný majitelia elektronických obchodov alebo ľudia čo stým nemajú skúsenosti píšu články ” Mať internetový obchod je tak jednoduché.” Ako laik si predstaví, že náklady sú nižšie, než na kamenný obchod a hlavné náklady sú na jeho vytvorenie, nakoľko načo budem platiť zbytočne drahého programátora, ktorý ťahá rozum z googlu a peniaze z môjho vrecka? Googli vytvovrenie e-shopu a nájde web stránku businesweb.sk, eshop-rychlo.sk, webnode.sk … kde všetci píšu: “Vlastný e-shop za 5 minút” “Mesiac zadarmo, potom 4 € mesačne”  “e-shop rýchlo, jednoducho a zadarmo!”

Teraz sa zamyslíme logicky, ak by sa dal vytvoriť úspešný e-shop za 5 minút a 4 eurá mesačne, prečo ho nevytvorili výrobcovia a veľkoobchodný predajcovia sortimentu, ktorý chcete predávať? Je to asi preto, že to nieje len o vytvorení. Hneď po vytvorení máte obchod, ktorý nikto nenavštevuje. Typický laik, tento problém vyrieši veľmi jednoducho. Dám najnižšie ceny a tým budem predávať (cez porovnávače cien). 

Ďalšie zamyslenie, prečo tie najnižšie ceny nemajú aj najväčší hráči na trhu, keď nakupuje ešte lacnejšie než ja a majú aj výrazne nižšie prevádzkové náklady, na jednu objednávku, súvisiace s úsporami z rozsahu? Je to preto, že potrebujú zabezpečiť aj kvalitný pozáručný servis, marketing, pridanú hodnotu pre zákazníkov, vďaka ktorej ostanú lojálny… a množstvo ďalších nákladov, ktoré si laik neuvedomuje: branding (budovanie značky a pozície na trhu), UIX, SEO, PPC, obsahový marketing, použiteľnosť webu, pricing… S najnižšími cenami sa nedá fungovať dlhodobo. Neodporúčam ich predajcovi dávať, pretože potom z nízkej marže nedokáže zabezpečiť hore spomínané veci nutné na dlhodobé fungovanie a neodporúčam ani kupujúcemu nakupovať od krátko fungujúcich obchodov s najnižšou cenou, pretože Vám tovar jednoducho nevyreklamujú, alebo tam môže byť chyba hocijakého typu.

A teraz pohľad z druhej strany "Príbeh úspešného internetového obchodu"

Najpodstatnejšia vec sú peniaze. Keď prevádzkovateľ nedisponuje veľkým obnosom peňazí, bude to dlhá a namáhavá cesta a určite prve roky nemôže počítať s dovolenkou, autom, vlastným bytom a pod… Za predpokladu, že aj máte vyšší obnos peňazí (môže to byť aj 3 000 000 €, aj 30 000 €, ale menej určite nie), nieje to jediný kľúč k úspechu. Toto je oblasť, kde sa dá veľmi rýchlo a veľa prerobiť, ale pozor, nakoľko táto rovnica platí pri každom podnikaní a zle navrhnutá stratégia a nesprávny prístup sú zabijakom každého aj toho najlepšieho nápadu

Rovnako významnou a nezanedbateľnou ingredienciou k úspechu sú správny ľudia. Pravdepodobne od začiatku nemôžte zamestnávať na full time UX dizajnéra, SEO odborníka, PPC špecialistu… preto odporúčam využiť služby freelancerov. Taktiež CEO obchodu by mal mať aspoň minimálny prehľad v každej z týchto oblastí. Pre prehľad v každej z týchto oblastí je nutné neustále štúdium a je to veľmi ťažké robiť dobre popri iných projektoch alebo zamestnaní. Ďalšou vecou, ktorá ti vie výrazne pomôcť je nejaká mimoriadna konkurenčná výhoda oproti ostatným hráčom na trhu (napr.: výroba, veľkoobchod s predávaným sortimentom), obmedzenie ostatných hráčov alebo USP – unikátnosť, obohatenie trhu o niečo nové, nápad, know how….

 

Samozrejme je to len môj názor a možno sa niekomu podarí preraziť aj s prvým modelom, ale ja osobne nikoho takého nepoznám. Naopak poznám ľudí kt. skúsili prvý model a pochopili to.

Slovo na záver...

Nebojte sa ani e-shopov ktoré si "naklikáte" za 5 minút, ak máte dobre premyslený (!!!) marketing a dostatok snahy učenia a ste usilovní zvládnete to. Väčšina e-shopov skrachuje na zlom marketingu = odfláknutý obsah e-shopu vám zabije predaj bez ohľadu na to, či máte super e-shop za 5000 € alebo "klikačku" za 4 € mesačne. Každopádne svoje rozhodnutie o tom pre akú verziu sa rozhodnete si nechajte vykonzultovať od obch strán. Nech sa darí

 

 
Návštevy: 1878